Nový seriál - BYLINKY

Majorán záhradný

Majorán záhradný, alebo majoránka je korenie našich starých materí. Na naše územie sa dostal počas križiackych vojen z Jeruzalema. Stredovekí arabskí lekári ho odporúčali najmä proti migréne, kŕčom tváre a pri problémoch s prehĺtaním, tak isto pri opojení liehovými nápojmi. V neskorom stredoveku sa majorán preslávil ako výborný liek proti nádche. Chcete sa dozvedieť viac? Kliknite na nadpis.


Koriander siaty

Jednoročná bylinka s mimoriadnou vôňou a liečivou silou


Rumanček pravý

Rumanček pravý (Matricaria chamomila L.) je jednoročná liečivá bylina s rozkonárenou stonkou vysoká 10 – 40 centimetrov. Poznáme ho aj pod názvami harmanček alebo kamilka. Zaujímavosťou je, že na jednej rastline rastú dva druhy kvetov, obojpohlavné a samičie


Ako pestovať, zberať a využiť kôpor nielen v kuchyni

Kôpor záhradný nie je len obľúbenou aromatickou koreninou, má tiež liečivé účinky. Vašim jedlám dodá nezameniteľnú chuť a rozvinia celú kuchyňu. Môžete si ho dopestovať v záhrade, na balkóne aj v interiéri.


Všetko o pestovaní bazalky a jej účinkoch

Čerstvé lístky bazalky s ich nezameniteľnou vôňou pridajú každému pokrmu celkom novú chuť. Ak máte radi talianske jedlá, alebo sa jednoducho radi stravujete, bazalka sa iste stane neoceniteľným prínosom do vašej kuchyne.


Ligurček - domáce maggi

Aromatický ligurček dochutí vaše jedlá a má tiež liečivé účinky. Vypestovať si ho môžete na záhradke, balkóne aj v kuchyni. Aké podmienky bude potrebovať, ako ho zberať a využiť, vám prezradíme v našom článku.


Pestovanie, množenie a využitie levandule

Liečivá rastlina, na ktorej prítomnosť v záhrade vás ihneď upozorní jej nádherná vôňa a kvety — to je levanduľa lekárska. Dopestovať si ju môžete tiež v črepníku. Ako levanduľu sadiť, akú starostlivosť bude potrebovať a ako ju využiť v domácnosti, vám poradíme v našom článku.


Medovka lekárska: bylinka s jemnou vôňou a účinkami na zdravie

Nenáročná na podmienky pri pestovaní, ozdobí záhradku aj bylinkový záhon, dodá chuť nápojom i jedlám a má tiež liečivé účinky. To všetko v sebe skrýva na pohľad nenápadná medovka lekárska. Prinášame vám rady na jej pestovanie, zber a využitie v domácnosti.


Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je trvalka s liečivými účinkami, ktorú nájdete vo voľnej prírode a môžete si ju pestovať aj v záhradke. Využijete ju najmä vo forme


Ochutnali ste už štiav?

Štiav, nazývaný tiež šťavel, nepatrí k bežne pestovaným rastlinám, ak sa preň však raz rozhodnete, iste si ho obľúbite. Ako štiav pestovať, a prečo by ste mali túto nenáročnú rastlinu zaradiť do svojho jedálneho lístka?