Nový seriál - BYLINKY
Teraz je čas – zasaďte si štiav aj vy
Ochutnali ste už lístky štiavu? Jeho kyslastá chuť je obľúbená v rôznych receptoch a potešia vás aj jeho pozitívne účinky na zdravie. V slovenských záhradách síce nie je bežný, no jeho pestovanie je naozaj jednoduché.
Využite silu echinacey – kvety nazbierate od júla do októbra
Pestujete vo vašej záhrade echinaceu? Potom vás iste poteší, že nejde len o bežnú okrasnú trvalku. Jej kvety, ako aj ostatné časti, majú priaznivý vplyv na imunitu a môžete ich zberať a sušiť tak, ako ostatné bylinky.
Nazbierajte si tieto bylinky
Viete, ktoré bylinky si môžete v lete nazbierať a vysušiť? Týchto päť si ľahko vypestujete vo vašej záhrade.
Viete kedy a ako zbierať levanduľu?
Chceli by ste si pripraviť domáci levanduľový čaj alebo hľadáte peknú dekoráciu do domu? Fialové kvety levandule v sebe ukrývajú nielen prenikavú vôňu, ale aj liečivé účinky.
Materina dúška a tymián – aký je medzi nimi rozdiel?
Materina dúška a dúška tymiánová (známa pod názvom tymián) pochádzajú z tej istej čeľade, no napriek podobnému pomenovaniu ide o dve odlišné rastliny. Viete ako ich od seba rozoznať a v čom sa vlastne líšia?
Sušenie byliniek
Spoznajte účinné metódy sušenia, zbierania a skladovania byliniek, ktoré vám pomôžu zachovať ich chuť, vôňu a liečivé účinky. Tento návod vám poskytne užitočné tipy a rady na správne spracovanie bylín doma, či už preferujete sušenie na vzduchu, v sušičke alebo mrazenie. Okrem toho sa dozviete, ako presne určiť čerstvosť sušených bylín a aké bylinky je lepšie používať čerstvé. Buďte pripravení na obohatenie vašej kuchyne o aromatické lahôdky a prírodné liečivé látky.
Bylinky v záhrade bez prerastania? Dá sa to!
Nekontrolovaný a invazívny rast bylín v záhrade môže potrápiť nejedného záhradkára. Pritom riešenie, ako takémuto problému predísť, nie je vôbec zložité ani časovo či finančne náročné. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako bylinky v záhrade pestovať bez toho, aby vám prerástli tam, kde ich už nechcete mať.
Stihli ste už zasadiť medvedí cesnak? Ešte stále máte čas
Tradične sa na jar zbiera v lesoch, no dopestovať si ho môžete aj v záhrade. Medvedí cesnak je plný vitamínov a minerálnych látok a jeho lístky sú s obľubou využívané v kuchyni. Zasadiť si ho môžete už túto jeseň!
Rukola sa dá pestovať po celý rok
Vedeli ste, že rukolu pestovali naši predkovia už v šiestom storočí? Cenili si nielen jej jemne pikantnú chuť, ktorou dopĺňala ich jedlá, ale tiež liečivé vlastnosti. Rukola podporuje zdravé trávenie, chráni zrak, urýchľuje hojenie a pomáha pri detoxikácii organizmu. Dopestovať si ju môžete aj u vás doma a mať tak čerstvé vitamíny neustále poruke.
Dopestujte si medvedí cesnak
Kto by nepoznal medvedí cesnak? Jeho sviežo zelené listy s typickou, jemne cesnakovou, vôňou sú prvou čerstvou bylinou, na ktorej si môžete na jar pochutiť.
Viete, kedy zberať bazalku?
Bazalka patrí k nenáročným bylinkám, ktoré si môžete dopestovať v črepníku aj v záhradke. Zberať sa dá niekoľkokrát počas vegetačnej sezóny. Ako a kedy bazalku zberať a ako sa o ňu starať, aby ste podporili rast ďalších výhonkov?
Zasejte si do záhrady nechtík lekársky
Krásne oranžové kvety a množstvo pozitívnych účinkov na zdravie – to všetko v sebe spája nechtík lekársky. Zároveň je nenáročnou rastlinkou, ktorú si hravo vypestuje každý. Stačí len zasadiť, trochu poliať a onedlho si budete môcť pripraviť chutný domáci čaj alebo liečivú masť.
Pestovanie tymiánu
Korenistá drevnatá bylinka s výraznou vôňou – to je tymián, obľúbené dochucovadlo používané pri príprave diviny, rýb a iného mäsa. Pochádza zo Stredomoria a svoju obľubu si vyslúžil nielen výraznou chuťou, ale aj priaznivými účinkami na trávenie a liečbu prechladnutia.
Viete aký je rozdiel medzi Palinou dračou (estragónom) a Palinou pravou?
Palina je druh rastliny z čeľade vresovcov, ktorá sa vyskytuje v rôznych častiach sveta. Palinu možno nájsť v rôznych druhoch, z ktorých dva najznámejšie sú palina dračia a palina pravá.
Ostropestrec mariánsky - návod na pestovanie a jeho zdravotné účinky
Ostropestrec mariánsky (lat. Silybum marianum) je liečivá bylina, ktorá sa v súčasnosti čoraz častejšie pestuje aj v domácom prostredí záhradkách či v bylinkových záhonoch. Táto bylina sa používa najmä na liečbu pečene a tráviacich orgánov, pretože obsahuje látky, ktoré podporujú ich správne funkcie.
Ešte ste nezačali pestovať rozmarín? Prezradíme vám, ako na to
Medzi bylinkami, ktoré pochádzajú zo Stredomoria, má nesporne svoje miesto aj rozmarín. Jeho prenikavá, nenapodobiteľná vôňa a vynikajúca chuť však nie sú to jediné, čo vám môže ponúknuť. Aké účinky má na zdravie a ako si rozmarín dopestujete v kvetináči alebo u vás v záhradke?
Ako pestovať mätu v kvetináči aj v záhradke
Zima je čas, kedy v záhrade nie je veľa práce. Ak sa vám však chce pustiť sa aj v tomto období do pestovania, vyskúšajte, napríklad, mätu. Tejto odolnej bylinke sa darí rovnako dobre v interiéri ako vonku. Ako pestovať mätu v kvetináči aj na záhone, vám prezradíme v nasledovnom článku.
Žerucha – rýchla, nenáročná a zázračná bylinka
Žerucha na prvý pohľad pôsobí ako nenápadná rastlinka, no vo svojom vnútri ukrýva množstvo vitamínov. Táto nenáročná bylinka bola dlho neoprávnene považovaná za burinu, dnes sa však vo veľkom pestuje po celom svete. Čo vám prinesie jej konzumácia a ako si ju môžete dopestovať u vás doma? Odpovieme vám v nasledujúcich odsekoch.
Šalvia lekárska – krásna, odolná a liečivá
Čaj zo šalvie pomôže pri prechladnutí či pri zapálených mandliach, no tým sa možnosti jej využitia ani zďaleka nekončia. Je obľúbenou bylinkou používanou ako korenie do jedla a vďaka svojej kráse sa často pestuje ako dekoratívna rastlinka. Ako pestovať šalviu a aké sú všetky možnosti jej využitia? To, a ešte omnoho viac, vám prezradíme v našom článku
Pažítka – nenáročná a chutná bylinka
Pažítka je bylinka pôvodom z Európy a Severnej Ameriky, ktorá je dnes rozšírená po celom svete. Je bohatá na chuť aj vitamíny a veľmi nenáročná na pestovanie. Dopestovať si ju môže každý, hodí sa tiež do črepníka. Viac o jej vlastnostiach sa dozviete v nasledujúcom článku.
Valeriánka poľná — nenápadná bylina plná vitamínov a minerálov
Jemné lístky zelenej farby plné prospešných látok vám na tanier prinesie Valeriánka poľná. Jej pestovanie pritom vôbec nie je náročné a môže sa do neho pokojne pustiť aj začiatočník. Ako na to, vám poradíme v nasledujúcom článku.
Ako pestovať majoránku
Majorán záhradný je aromatická bylinka, ktorá sa teší veľkej obľube najmä ako korenie do rôznych pokrmov. Má jedinečnú chuť, ktorú by sme mohli prirovnať oreganu a tymianu. Jej pestovanie nie je náročné, dariť sa jej bude v záhrade aj na balkóne
Medovka lekárska a jej zázračné účinky
Medovka lekárska patrí medzi bežné bylinky, ktoré si môžete dopestovať v záhrade alebo aj v kvetináči. Pre jej vynikajúcu chuť sa pridáva do rôznych jedál a nemenej chutný je tiež čaj z medovky. Aké účinky má na ľudský organizmus a pri akých problémoch vám medovka pomôže?
Dopestujte si na záhradke palinu dračiu
Medzi bylinky, bez ktorých sa nezaobídu hlavne jedlá francúzskej kuchyne, patrí aj palina dračia, nazývaná estragón. Táto bylinka vyniká nielen lahodou chuťou, má tiež liečivé účinky. Všetko o jej pestovaní vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Ako si dopestovať trebuľku
Trebuľka je pre svoju schopnosť dodať chuť mnohým jedlám nenahraditeľnou pomocou v kuchyni. Táto bylinka, ktorá na prvý pohľad pripomína petržlenovú vňať, prispeje aj k vášmu zdraviu. Dopestujete si ju v záhrade alebo črepníku
Vypestujte si v záhradke rascu
Rasca lúčna je aromatická bylinka, ktorá patrí medzi základné prísady v každej kuchyni. Ak si ju chcete dopestovať celkom bio vo vašej záhrade, na vysievanie je najlepší čas v marci. V nasledujúcom článku vám krok za krokom poradíme, ako pestovať rascu.
Príjemné prebudenie so šálkou čaju Dobré ráno
Aj vám sa počas zimných mesiacov nechce ráno opustiť útulné teplo postele? Pri rannom vstávaní do práce vám pomôže šálka kvalitného čaju z bio surovín, ktorá vám dodá energiu. Bio čaj Dobré ráno má navyše priaznivé účinky na zdravie
Jediná šálka čaju zmení aj pochmúrnu náladu
Čo si predstavíte, keď sa povie šťastie? Pre niekoho to môže byť výhra v lotérii, iný si nadovšetko cení rodinnú pohodu. Zmeniť aj nepríjemný deň na čas plný spokojnosti vám pomôže tiež šálka bio bylinného čaju. Neveríte?
Doprajte si dokonalý relax s čajom z verbeny citrónovej
Verbena citrónová patrí k bylinkám s nezameniteľnou vôňou a vynikajúcou chuťou. Čaj z nej má navyše množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus.
Borák lekársky — bylinka, ktorú dopestujete na záhrade aj v kvetináči
Borák lekársky pochádza z južnej Európy, konkrétne zo Španielska. Patrí medzi jednoročné rastliny. Ako túto nenáročnú okrasnú bylinku pestovať a aké sú jej účinky na náš organizmus?
Ochladilo sa? Nastal ten pravý čas na lipový čaj
Horúci lipový čaj s medom a citrónom alebo len tak čistý zahreje, výborne chutí a navyše má aj liečivé účinky. Všetko o jeho priaznivých účinkoch na ľudský organizmus vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Oregano si dopestujete v záhrade aj v kvetináči
Pravá talianska pizza, mäsové a zeleninové jedlá — tieto pokrmy osobitým spôsobom ochutí pamajorán obyčajný, nazývaný tiež oregano. Zamilovali ste si jeho chuť a vôňu? V nasledujúcom návode nájdete všetko o tom, ako si ho dopestujete na záhrade alebo v črepníku v kuchyni.
Ochutnali ste už štiav?
Štiav, nazývaný tiež šťavel, nepatrí k bežne pestovaným rastlinám, ak sa preň však raz rozhodnete, iste si ho obľúbite. Ako štiav pestovať, a prečo by ste mali túto nenáročnú rastlinu zaradiť do svojho jedálneho lístka?
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný je trvalka s liečivými účinkami, ktorú nájdete vo voľnej prírode a môžete si ju pestovať aj v záhradke. Využijete ju najmä vo forme
Medovka lekárska: bylinka s jemnou vôňou a účinkami na zdravie
Nenáročná na podmienky pri pestovaní, ozdobí záhradku aj bylinkový záhon, dodá chuť nápojom i jedlám a má tiež liečivé účinky. To všetko v sebe skrýva na pohľad nenápadná medovka lekárska. Prinášame vám rady na jej pestovanie, zber a využitie v domácnosti.
Pestovanie, množenie a využitie levandule
Liečivá rastlina, na ktorej prítomnosť v záhrade vás ihneď upozorní jej nádherná vôňa a kvety — to je levanduľa lekárska. Dopestovať si ju môžete tiež v črepníku. Ako levanduľu sadiť, akú starostlivosť bude potrebovať a ako ju využiť v domácnosti, vám poradíme v našom článku.
Ligurček - domáce maggi
Aromatický ligurček dochutí vaše jedlá a má tiež liečivé účinky. Vypestovať si ho môžete na záhradke, balkóne aj v kuchyni. Aké podmienky bude potrebovať, ako ho zberať a využiť, vám prezradíme v našom článku.
Všetko o pestovaní bazalky a jej účinkoch
Čerstvé lístky bazalky s ich nezameniteľnou vôňou pridajú každému pokrmu celkom novú chuť. Ak máte radi talianske jedlá, alebo sa jednoducho radi stravujete, bazalka sa iste stane neoceniteľným prínosom do vašej kuchyne.
Ako pestovať, zberať a využiť kôpor nielen v kuchyni
Kôpor záhradný nie je len obľúbenou aromatickou koreninou, má tiež liečivé účinky. Vašim jedlám dodá nezameniteľnú chuť a rozvinia celú kuchyňu. Môžete si ho dopestovať v záhrade, na balkóne aj v interiéri.
Rumanček pravý
Rumanček pravý (Matricaria chamomila L.) je jednoročná liečivá bylina s rozkonárenou stonkou vysoká 10 – 40 centimetrov. Poznáme ho aj pod názvami harmanček alebo kamilka. Zaujímavosťou je, že na jednej rastline rastú dva druhy kvetov, obojpohlavné a samičie
Koriander siaty
Jednoročná bylinka s mimoriadnou vôňou a liečivou silou
Majorán záhradný
Majorán záhradný, alebo majoránka je korenie našich starých materí. Na naše územie sa dostal počas križiackych vojen z Jeruzalema. Stredovekí arabskí lekári ho odporúčali najmä proti migréne, kŕčom tváre a pri problémoch s prehĺtaním, tak isto pri opojení liehovými nápojmi. V neskorom stredoveku sa majorán preslávil ako výborný liek proti nádche. Chcete sa dozvedieť viac? Kliknite na nadpis.