Keď som v koncoch
Pestujete ozimný cesnak? Pozor na fúzavku cesnakovú!
Veľkým nepriateľom všetkých pestovateľov ozimného cesnaku je fúzavka cesnaková. Ako sa proti nej brániť a čím zasiahnuť v prípade napadnutia?
Prirodzení predátori škodcov – 2. časť
Ak chcete pestovať plodiny čisto prírodným spôsobom, v boji proti nepríjemným škodcom vám môžu pomôcť ich prirodzení predátori. V prvej časti nášho článku na túto tému sme sa zamerali na to, prečo a ako môžu tieto živočíchy pomôcť vašej záhrade. V druhej časti sa dozviete viac o tom, ktorý hmyz vám v tomto smere môže byť užitočný.
Nechýbajú vašim rastlinám dôležité živiny? – časť 2 – vápnik, síra, horčík, uhlík, kyslík a vodík
Máte problém s pomalým rastom, minimálnym kvitnutím a nedobrou úrodou? Vašim rastlinám môžu chýbať dôležité makroživiny. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, ktoré to sú a ako vyriešiť ich nedostatok.
Nechýbajú vašim rastlinám dôležité živiny? – časť 1: Dusík, fosfor a draslík
Za pomalým rastom, chabým zdravotným stavom či nedostatočnou úrodou môže stáť problém s výživou rastliny. Aké makroelementy vlastne rastlina potrebuje a ako spoznáte ich nedostatok?
Výživa rastlín – aké látky vlastne potrebujú?
Rastliny potrebujú na svoj rast a prosperitu celú škálu dôležitých mikro a makroelementov. Ich nedostatok sa prejavuje na vitalite rastliny a môže sa odzrkadliť aj na predčasne ukončenom vegetačnom období.
5 dôvodov, prečo pri pestovaní použiť mykorhízne huby
Počuli ste už pojem mykorhízne huby? Ide o symbiotické hubové vlákna, ktoré žijú na koreňoch rastlín. Prispievajú k ich celkovej vitalite, odolnosti a zvyšujú množstvo úrody zeleniny aj ovocia. A nielen to. Vplyv majú tiež na štruktúru a kvalitu pôdy.
6 rád pre správne polievanie
Horúce leto je už v plnom prúde a spolu s ním prichádza obdobie sucha. Ako využívať vodu efektívne, bez zbytočného plytvania, a pritom zabezpečiť všetkým rastlinám dostatok vlahy?
Dni plné dažďa – raj pre rastliny alebo problém?
Každý záhradkár vie, že väčšine rastlín sa nedarí, pokiaľ je veľmi sucho a teplo. Ani opačný extrém však nie je vždy ideálny. Privysoká vlhkosť so sebou prináša nebezpečie v podobe hubových chorôb. Ako sa voči nim brániť?
Vošky škodia zelenine, ovociu aj okrasným rastlinám
Drobné vošky sa na rastlinách v záhrade dokážu rýchlo rozmnožiť. Ak proti nim včas nezasiahnete, dokážu napáchať veľké škody. Pripravili sme pre vás preto niekoľko rád, ktoré vám pomôžu.
Mravce v záhrade — užitočné aj škodlivé
Mravce sú užitočný hmyz, ktorý prevzdušňuje pôdu a prispieva aj k opeľovaniu rastlín. Pri premnožení však v záhrade narobia škody. Poškodzujú kvetné púčiky aj vlásočnice koreňov rastlín. Ako sa ich zbaviť?
Prirodzení predátori škodcov – 1. časť
Chceli by ste pestovať zeleninu a iné plodiny vo vašej záhrade bez použitia chémie? Bio pestovanie je v dnešnej dobe čoraz viac vyhľadávané aj záhradkármi. Ako však bojovať proti škodcom bez chemických postrekov?
Najčastejšie ochorenia uhoriek a ako si s nimi poradiť
Uhorky sú náchylné na rôzne ochorenia, medzi najčastejšie patria pleseň uhorková a múčnatka. Ako im predísť a čo robiť v prípade, že sa objavia aj na vašich rastlinách?
Trápi vás vŕtavka mrkvová?
Hynúce mladé rastliny a diery či „chodbičky“ v koreňoch mrkvy, petržlenu a zeleru, má na svedomí vŕtavka mrkvová. Pokiaľ sa s ňou stretnete aj vo vašej záhrade, v nasledujúcom článku sa dozviete, ako sa tohto škodcu môžete zbaviť.
Slizniaky v záhrade dokážu narobiť veľké škody
Aj keď by sme sa tomu všetci najradšej vyhli, žiaľ občas sa stáva, že sa do záhradky dostanú nežiadúci škodcovia. Jedným z tých, ktorí sa vyskytujú aj vo väčšom počte, sú slizniaky. Tie si veľmi radi pochutia na mladých lístkoch klíčiacej zeleniny a na rôznych rastlinách so šťavnatými listami. Ako na slizniaky v záhrade, aby neohrozili vašu úrodu?
Dopestovali ste horký šalát alebo uhorky? Prezradíme vám, čo robiť
Ak pestujete hlávkový či kučeravý listový šalát, môže sa stať, že jeho listy nebudú také svieže, ako ste očakávali. Rovnako, ako uhorka, môže za určitých podmienok zhorknúť. Poradíme vám, ako sa o tieto plodiny starať, aby ste si mohli vychutnať ich pravú chuť.
Kvitne vám cuketa, ale nedočkali ste sa žiadnych plodov?
Z jednej cukety sa pri správnej starostlivosti dočkáte bohatej úrody dvadsať aj viac plodov. Ak sa na vašich cuketách zatiaľ nevytvorili, napriek tomu, že rastliny bohato zakvitli, príčin môže byť niekoľko. Poradíme vám, ako sa o cukety starať, aby ste dosiahli čo najvyššiu úrodu.
Ako správne polievať záhradu
Základom na dopestovanie bohatej úrody je dostatok vlahy. A to najmä počas leta s vysokými teplotami a množstvom slnečného žiarenia, ktoré pôdu vysúša. Poradíme vám, ako efektívne zavlažovať a udržiavať v pôde dostatok vody pre všetky vaše rastliny.
Viete, ktoré kvety a bylinky odpudzujú škodcov v záhrade?
V zeleninovej záhrade sú často problémom rôzni škodcovia a ochorenia. Zabrániť im v tom však môžete aj prírodnou cestou bez používania chémie. Niektoré bylinky a kvety pôsobia ako „repelent“ proti hmyzu, zabraňujú tiež ochoreniam alebo podporujú rast a chuť zeleniny. Ktoré to sú, sa dozviete v nasledujúcom článku.
Aké sú to partenokarpické uhorky?
Partenokarpické uhorky nepotrebujú k produkcií plodov opeľovačov
Hlavné rozdiely medzi hybridnými a nehybridnými paradajkami
Hybridné a nehybridné paradajky sa líšia v procese pestovania a genetike, čo má vplyv na ich vlastnosti, vzrast rastlín, tvaru a farby ovocia a chuť.
Hniloba konca plodu pri paradajkách
Prečo paradajky černejú a hnijú odspodu plodu?