Pestovanie zeleniny

Pestovanie paradajok - krátky návod

V toto článku sa dočítate ako správne pestovať paradajky. Pestovanie paradajok Je to jasné! Paradajky alebo rajčiny ak chcete, patria medzi najviac pestované rastliny v našich záhradách. Či dávate prednosť veľkým mäsitým odrodám alebo drobným čereňovým, ide o jednu z najobľúbenejších rastlín. K dispozícií máme obrovské množstvo druhov, a tak niet divu, že ich záhradkári po celom svete ročne vysadia viac ako 150 miliónov kusov. Aby aj vaše paradajky boli čo najkrajšie, prinášame vám niekoľko tipov na ich pestovanie...


Zeler

Základné informácie o pestovaní zeleru


Zelenina v tieni

Niektoré druhy zeleniny môžu byť úspešne pestované aj v čiastočnom tieni


Pestovanie mrkvy

Ponúkame vám niekoľko rád ako dopestovať chutnú a zdravú mrkvu


Hrach

Obľúbená zelenina našich predkov - hrach


Pestovanie vo vyvýšených záhonoch

Pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch - málo miesta, veľa osohu


Všetko čo už viete o obyčajnej fazuli

Fazuľa je na našom území známa od nepamäti. Je to zelenina, ktorá je podobná hrachu a po dlhé storočia bola jednou z najdôležitejších druhov zeleniny, ktorú naši predkovia pestovali.


Devätoro zdravých paradajok

Pestovanie paradajok je často impulzom pre založenie zeleninovej záhrady. Každý milovník paradajok sníva o pestovaní tých najlepších plodov - pevných, šťavnatých, sladkých a voňavých, ale bez škvŕn či prasklín. Bohužiaľ, existuje len málo druhov zeleniny, ktoré sú náchylnejšie na choroby ako paradajky. Trik na pestovanie veľmi chutných a kvalitných paradajok spočíva vo výbere najlepších odrôd, správnej starostlivosti o rastliny a predchádzaniu problémov skôr, ako k nim dôjde. V tomto článku prinášame niekoľko tipov ako dopestovať paradajky podľa vašich predstáv už v tejto sezóne.


Pestovanie paradajok v nádobách

Pestovanie paradajok v nádobách vôbec nie je náročné a patrí k jednému z naobľúbenejších spôsobov pestovania tejto zeleniny. Aby pestovanie paradjok v nádobách bolo úspešné je potrebné dodržať päť základných pravidiel. Veľkou výhodou pestovania paradajok v nádobách je to že ich môžeme podľa potreby presúvať a zabezpečiť rastlinám ideálne podmienky na ich rast a neskôr aj bohatú úrodu. Kontajnery alebo väčšie kvetináče sú často jediným riešením, ak nemáte k dispozícií záhradu. Môžete ich pestovať na balkónoch, terasách, vetraných zimných záhradách alebo všade tam, kde by ste ich za štandardných okolností nemohli pestovať. Domáce paradajky si tak môžete vychutnať, prakticky kdekoľvek.


Odstraňovanie bočných výhonkov paradajok

Bočné výhonky na paradajkách sa objavujú v „pazuche“ medzi stonkou a vetvičkou rastliny. Keď ich na rastline necháte rásť, stanú sa ako keby ďalším hlavným kmeňom s konármi, kvetmi, plodmi a ešte viac sa rozkonária.


Mykorhízne huby

Mykorhízne huby vám pomôžu zvýšiť úrodu bez toho, aby ste museli používať chemické hnojivá. Vo voľnej prírode sa vyskytujú často, no môžete ich využiť aj pri pestovaní v záhradke.


Čo je to pikírovanie

Ak začínate so záhradkárčením, iste ste sa v mnohých článkoch a návodoch na pestovanie rastlín stretli s pojmom „pikírovanie“. Čo sa pod týmto slovom skrýva, kedy a ako správne pikírovať?


Ktoré rastliny sa majú radi?

Keďže sa niektoré druhy zeleniny a ovocia dokážu navzájom podporovať, pri ich sadení je potrebné dodržiavať isté pravidlá. Tento spôsob sa nazýva partnerské pestovanie. Iné druhy si, naopak, konkurujú. Ak by sa nachádzali v tesnej blízkosti, ich úroda by nebola taká bohatá. Čo s čím sadiť alebo nesadiť, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.


Dopestujte si baklažán

I keď baklažán nepatrí do zoznamu tradične konzumovanej slovenskej zeleniny, postupne si aj u nás nachádza čoraz viac priaznivcov. Ak zachutil aj vám, môžete si ho dopestovať vo vašej záhradke. Všetky rady o tom, ako pestovať baklažán, nájdete v nasledujúcom článku.


Kedy vysadiť a ako pestovať sloní cesnak

Sloní cesnak s rozmermi hlavičky v priemere až 10 cm sa od klasického cesnaku nelíši len svojimi rozmermi. Obsahuje menej aromatických látok a jeho chuť pripomína pór. Pripravili sme pre vás návod na to, ako si ho dopestujete.


Kedy je najlepší čas na sadenie cesnaku

Cesnak je plodina, ktorá obohatí váš jedálny lístok o množstvo výživných látok, navyše nie je náročný na starostlivosť. Ak ste sa rozhodli pestovať cesnak vo vašej záhradke, poradíme vám, kedy je najlepší čas na jeho sadenie. Nezabudli sme ani na dôležité tipy pri pestovaní.