Kvetinový záhon

Aký je rozdiel medzi cibuľkou a hľuzou?

Posledná aktualizácia: 2 minúty 39 sekúnd

Jeseň je obdobím, kedy záhradkári vysádzajú cibuľovité a hľuzovité rastliny, ktoré im v nasledujúcom roku budú skrášľovať záhradu. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel?


Prečo sadiť narcisy na jeseň?

Posledná aktualizácia: 2 minúty 29 sekúnd

Narcisy sú jedny z najkrajších jarných kvetov. Ich žlté, biele alebo oranžové kvety sú skvelým spôsobom, ako ozdobiť záhradu alebo balkón. Ak chcete, aby vám narcisy kvitli aj v budúcich rokoch, je dôležité ich vysadiť na jeseň.


Zasaďte si krókusy

Posledná aktualizácia: 2 minúty 39 sekúnd

Hľadáte rastliny s pôvabnými kvetmi, ktoré by na jar rozžiarili vašu záhradku? Krókusy sú odolné jarné kvety, ktoré začínajú kvitnúť skoro na jar — hneď po snežienkach. Ich hľuzy je potrebné do pôdy vysadiť už na jeseň, najlepšie behom septembra a októbra.


Sušené kvety – nielen jesenná dekorácia

Posledná aktualizácia: 2 minúty 25 sekúnd

Viete ako zachovať jemnú krásu letných kvetín a aj počas ponurých zimných mesiacov si nimi rozžiariť interiér? Odpoveďou sú sušené kvety. Svoje vlastné si môžete pripraviť z tých, čo vám práve kvitnú v záhrade.


Ako pestovať narcisy: Kompletný sprievodca

Posledná aktualizácia: 2 minúty 45 sekúnd

Nasledujúci článok je podrobným sprievodcom o pestovaní narcisov, kvetov, ktoré sú obľúbené pre svoju krásu a nenáročnosť. Budeme sa venovať výberu správneho miesta pre výsadbu, samotnej výsadbe a starostlivosti o tieto kvety, aby ste mohli mať v záhrade krásne narcisy, ktoré vás budú tešiť niekoľko rokov.


Pestovanie v kvetináči – ako si vybrať ten správny

Posledná aktualizácia: 3 minúty 4 sekundy

Chceli by ste si skrášliť interiér okrasnými rastlinami a potrebujete nový kvetináč? Alebo hľadáte možnosti ako vniesť zeleň na vašu terasu? Pripravili sme si pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri výbere toho pravého.


Jedlé kvety aj u vás na tanieri

Posledná aktualizácia: 3 minúty 27 sekúnd

Počuli ste už o tom, že niektoré kvety sa dajú jesť? Ľudia ich do pokrmov pridávajú už od dávnej minulosti, a to nielen pre ich vzhľad, ale aj výnimočnú chuť. Jedlé kvety oslovia vaše chuťové poháriky a vášmu telu dodajú zdraviu prospešné látky.


Krásne v záhrade, chutné na tanieri. Dopestujte si jedlé kvety

Posledná aktualizácia: 3 minúty 31 sekúnd

Kvety môžu byť nielen ozdobou záhonov, ale aj príjemným spestrením jedál. Oživia každodenné kombinácie svojím vzhľadom a dodajú pokrmom výnimočnú chuť. Aké jedlé kvety si môžete dopestovať?


Sirôtky sú ozdobou každej záhrady. Viete, ako ich pestovať?

Posledná aktualizácia: 2 minúty 55 sekúnd

Sirôtky sú dvojročné kvety, ktoré sú ozdobou balkónov, terás aj záhrad. Niektoré druhy navyše krásne voňajú a vybrať si ich môžete v rôznych farebných kombináciách. Ako pestovať sirôtky, aby vás obdarili množstvom kvetov?


Astra – všetko čo potrebujete vedieť o jej pestovaní

Posledná aktualizácia: 3 minúty 59 sekúnd

Farebné astry oživia vašu záhradu počas jesenných mesiacov, v čase, kedy ostatné trvalky už odkvitajú. Spolu s chryzantémami sú tak typickými jesennými kvetmi, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kvetinovej výzdobe ani záhone.


Slnečnica trpasličia vás obdarí krásnymi kvetmi

Posledná aktualizácia: 1minúta 51 sekúnd

Mimoriadna odolnosť proti suchu, rýchly rast a dlhé obdobie kvitnutia. Slnečnica trpasličia vás svojimi kvetmi poteší v záhradke aj narezaná vo váze. Jej výsev si môžete naplánovať na apríl alebo máj.


Slamiha vysoká

Posledná aktualizácia: 2 minúty 54 sekúnd

Slamiha vysoká je obľúbená okrasná rastlina, ktorá sa pestuje pre jej farebné kvety. Krásne dotvorí letné kytice a doplní záhony s letničkami. Ešte lepšie však vynikne v suchých zimných aranžmánoch, do ktorých vnesie svoj pôvab a svieže farby.


Včely v záhrade – zmes kvetov pre včely

Posledná aktualizácia: 3 minúty 21 sekúnd

Včely sú dôležitým opeľovačom, ktorý patrí do každej záhrady. Ich prítomnosť je zárukou bohatej úrody ovocia a zeleniny. Ako ich môžete prilákať aj k vám?


Iberka okoličnatá – letnička, ktorá miluje slnko

Posledná aktualizácia: 3 minúty 13 sekúnd

Hľadáte letničku s príjemnou vôňou a jemnými kvietkami? Potom vás iste osloví aj iberka okoličnatá. Je nenáročná na starostlivosť a jej ružové kvety pekne doplnia každú záhradu.


Tarička – trvalka s drobnými kvietkami

Posledná aktualizácia: 3 minúty 21 sekúnd

Tarička je odolná, mrazuvzdorná trvalka, pochádzajúca z horských oblastí juhovýchodnej Európy. Veľmi rýchlo sa však stala obľúbenou okrasnou rastlinou v celej Európe, severnej Afrike a na pobreží Ameriky. Zasadiť si ju môžete aj vy. Je nenáročná a kvitnúť vám vydrží niekoľko rokov.


Zasaďte si begónie

Posledná aktualizácia: 3 minúty 43 sekúnd

Pôvabné, tropické s krásnymi farebnými kvetmi – to sú begónie, obľúbené okrasné kvety našich záhrad. Chceli by ste si túto krásu vypestovať aj vy? Nie je to nič náročné a pri troche snahy to zvládnete aj menej skúsený záhradkár. Dokonca nebudete potrebovať ani miesto na záhone, begóniám sa skvele darí tiež v črepníkoch na terasách a balkónoch.


Echinacea - krásna, liečivá a nenáročná

Posledná aktualizácia: 4 minúty 6 sekúnd

Echinacea je trvalka pochádzajúca spoza Atlantiku z oblasti východne od Skalných hôr. Dnes neodmysliteľne patrí do každej záhrady a pestuje sa v rôznych farebných kultivaroch. Je lákadlom pre opeľovačov a svojimi kvetmi vás bude tešiť od júla až do septembra.


Aké kvety skrášlia vaše záhony na jar?

Posledná aktualizácia: 4 minúty 38 sekúnd

Chceli by ste, aby boli vaše okrasné záhony plné farieb a života už skoro na jar? V nasledujúcich odsekoch vám prinášame prehľad jarných kvetov, ktoré v tomto období rozžiaria celú záhradu.


7 najlepších letničiek pestovaných na priamom slnku

Posledná aktualizácia: 5 minút

Byť počas horúceho letného dňa vystavený priamym slnečným lúčom počas celého dňa mnohým rastlinám nevyhovuje. Trvalky s dlhými a silnými koreňmi si vedia nájsť vodu aj počas horúcich letných dní a silné slnečné lúče im neškodia. Letničky ale počas svojho krátkeho vegetačného obdobia nemajú možnosť vytvoriť si rozsiahly koreňový systém. Tieto rastliny sa teda musia prispôsobiť a s priamym slnkom bojovať. Nájdu sa ale aj také, ktoré priame slnko milujú. V tomto článku vám predstavíme 7 letničiek, ktoré znesú plné slnko a budú bohato kvitnúť celé leto.


Ako pestovať hyacinty v interiéri

Posledná aktualizácia: 4 minúty 1sekunda

Hyacinty sú známe svojimi pestrofarebnými a intenzívne voňajúcimi kvetmi. Sú vhodné na pestovanie vo vonkajších jarných záhradách. Dajú sa však pestovať aj v interiéri. Ako na to, sa dočítate v našom článku.


Delenie, rozsádzanie a presádzanie trvaliek

Posledná aktualizácia: 3 minúty 46 sekúnd

Chladnejšie jesenné počasie vytvára ideálne podmienky na prácu s trvalkami, ktorým končí vegetačné obdobie. Okrem iného ich bude potrebné rozsádzať, niektoré z nich budete možno chcieť presadiť na nové miesto. Kedy je ten pravý čas na tieto práce a ako na to?


Jesenná starostlivosť o ruže

Posledná aktualizácia: 3 minúty 4 sekundy

Ruže sú elegantnou ozdobou každej záhrady. Aby sa im dobre darilo aj ďalší rok, je potrebné sa o ne pred mrazivými zimnými mesiacmi postarať. V nasledujúcom článku vám prinášame prehľad všetkých činností, ktoré ruže pred zimou vyžadujú.


5 krokov ako si založiť skalku

Posledná aktualizácia: 5 minút 1sekunda

Okrasná skalka oživí každú záhradu, jej krása spríjemní aj vaše chvíle relaxu. Na založenie skalky budete potrebovať len pripraviť plán a dodržať správny postup. Do práce sa môžete pustiť prakticky kedykoľvek, najvhodnejšie je však začať na jeseň. Aby bola vaša námaha odmenená úspechom, prinášame vám päťkrokový návod ako si založiť skalku.


Prečo odstraňovať odkvitnuté kvety?

Posledná aktualizácia: 1minúta 28 sekúnd

Leto vás v záhrade teší bohatou úrodou, na kvetinovom záhone to hýri farbami. O kvety je však potrebné starať sa aj po ich odkvitnutí. Prečo? To sa dozviete v našom článku.


Slnečnica jedlá — drobné semienka s vysokým obsahom účinných látok

Posledná aktualizácia: 3 minúty 21 sekúnd

Slnečnice môžete pestovať kvôli ich nádherným okrasným kvetom. Ak radi spájate krásu s úžitkom, potom vás iste najviac osloví možnosť pestovať slnečnicu jedlú, na ktorej sa vám urodia chutné a zdravé semienka. Ako sa slnečnica jedlá pestuje, ako a kedy budete môcť zberať svoju úrodu?


Ako pestovať flox metlinatý?

Posledná aktualizácia: 2 minúty 58 sekúnd

Doprajte svojmu záhonu záplavu žiarivých kvetov počas celého leta. Flox metlinatý je farebná kráska, ktorá si vás získa nielen zjavom, ale aj svojou nenáročnosťou. Bude táto očarujúca trvalka kraľovať aj vo vašej záhrade?


Hosta miluje tieň

Posledná aktualizácia: 2 minúty 45 sekúnd

Hľadáte rastlinu do problematických kútov záhrady? Alebo nemáte na starostlivosť o vonkajšiu zeleň dostatok času a skúseností? Riešením môžu byť nenáročné hosty. Hosta, známa aj pod názvom funkia, oživí aj tienisté miesta, na ktorých sa mnohým iným rastlinám nedarí.


Gladiola - kráľovná kvetinového záhonu

Posledná aktualizácia: 3 minúty 42 sekúnd

Gladioly sú patria medzi dominanty každej okrasnej záhrady. Sú špecifické žiarivou farebnosťou a dlhými, ostrými listami. Práve kvôli tvaru listov sa s touto rastlinou môžete stretnúť aj pod názvom mečíky. Ak sa rozhodnete pre ich pestovanie, môžete sa tešiť na bohatý kvetinový záhon plný pestrofarebných gladiol


Pestujeme cibuľoviny

Posledná aktualizácia: 5 minút 21 sekúnd

Čo si predstavíte, keď sa povie rozkvitnutá jarná záhrada? Sú to tulipány, narcisy, kosatce alebo iné cibuľoviny? Aby vás vaša záhrada mohla tešiť ich pestrými farbami a nádhernou vôňou, prezradíme vám, ako pestovať cibuľoviny


Jeseň v okrasnej záhrade

Posledná aktualizácia: 1minúta 55 sekúnd

Na jeseň hrá okrasná záhrada farbami kvetov, ktoré svojím vzhľadom oživia chladné dni, no vyžadujú tiež vašu pozornosť. Poradíme vám, ako sa o ne starať počas tohto ročného obdobia.


Ako sa postarať o skalku na jeseň

Posledná aktualizácia: 1minúta 48 sekúnd

Jeseň je čas, kedy sa príroda ukladá na odpočinok, rovnako je tomu tak aj v záhrade. Okrem iných príprav na zimu bude potrebné postarať sa o skalničky. Ako na to, vám poradíme v našom článku.


Hľadáte očarujúce kvety nenáročné na pestovanie? Vyberte si ľalie

Posledná aktualizácia: 3 minúty 29 sekúnd

Ľalia pritiahne pozornosť svojím výrazným kvetom, ktorý vynikne v každom záhone. Táto rastlina pritom vôbec nie je náročná na pestovanie. Kedy vysadiť a ako pestovať ľalie, aby sa im u vás v záhrade darilo?


Privítajte budúcu jar s rozkvitnutými narcismi

Posledná aktualizácia: 3 minúty 24 sekúnd

S príjemným jarným počasím je neodlučiteľne spojené kvitnutie narcisov. Ich krásne farby a vôňa, ktorá sa šíri okolo záhonu či vázy z nich robia vyhľadávaný kvet našich záhrad. Aby ste mohli budúcu jar privítať s týmito jedinečnými kvetmi aj vy, poradíme vám, čo všetko by ste mali vedieť pre úspešné pestovanie narcisov.


Pestré farby iskerníka do každej záhradky

Posledná aktualizácia: 2 minúty 48 sekúnd

Iskerník vás svojimi kvetmi, ktoré na prvý pohľad pripomínajú ruže alebo pivonky, poteší na úvod leta. Ak si ho vysadíte na záhon, môžete si vďaka nemu vytvoriť mnoho farebných kombinácií. Ako iskerník pestovať, vám prezradíme v našom článku.


Farby pivónie oživia každú záhradu

Posledná aktualizácia: 3 minúty 18 sekúnd

Pivónie dokážu svojím príťažlivým vzhľadom pritiahnuť pozornosť už z diaľky. Ak podídete bližšie, obdaria vás navyše príjemnou vôňou, ktorá sa šíri v ich okolí. Tieto trvalky, ktoré kvitnú na jar až začiatkom leta, sú preto vyhľadávaným kvetom našich záhrad. Ako sadiť pivonky a ako sa o ne starať?


Ako pestovať tulipány, aby krásne zakvitli

Posledná aktualizácia: 3 minúty 3 sekundy

Tulipány dokážu na jar celkom zmeniť vzhľad celej záhradky. Za ich nádherné farby zdobiace jedinečný tvar kvetu vďačíme šľachteniu rôznych odrôd. Odkiaľ vlastne pochádzajú a ako pestovať tulipány, aby vám robili radosť svojimi kvetmi každý rok?Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies