Rumanček pravý

Rumanček pravý (Matricaria chamomila L.) je jednoročná liečivá bylina s rozkonárenou stonkou vysoká 10 – 40 centimetrov. Poznáme ho aj pod názvami harmanček alebo kamilka. Zaujímavosťou je, že na jednej rastline rastú dva druhy kvetov, obojpohlavné a samičie

Rumanček pravý (Matricaria chamomila L.) je jednoročná liečivá bylina s rozkonárenou stonkou vysoká 10 – 40 centimetrov. Poznáme ho aj pod názvami harmanček alebo kamilka. Zaujímavosťou je, že na jednej rastline rastú dva druhy kvetov, obojpohlavné a samičie. Plodom tejto liečivej rastliny je nažka. V prírode sa vyskytuje na zle obrobených poliach a medziach alebo rumoviskách, pri cestách.

Je to jedna z najstarších liečivých rastlín. V dobách starovekého Ríma mal veľkú konkurenciu v silnejšie voňajúcom druhu, Rumančeku rímskom. Neskôr sa ukázalo, že bol menej terapeuticky účinný. Všeobecné rozšírenie dosiahol v stredoveku.

Zbierajú sa rozvíjajúce sa kvetné úbory, ale aj čerstvá vňať. Zozbierané rastliny sušíme v tieni v tenkých vrstvách. Pri sušení kvety neprevraciame a neprehadzujeme pretože kvety sú veľmi jemné a rozpadajú sa. Usušené rastliny chránime pred svetlom a vlhkom, ideálne skladujeme v plechovkách.

Použitie rumančeka je známe, je výborným domácim prostriedkom proti zápalovým ochoreniam kože ale aj slizníc. Pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom, pri chrípkach podporuje potenie, pomáha aj pri ženských ťažkostiach. Vo forme obkladov ho používame na rany a popáleniny.

Pri príprave chutného čaju môžeme rumanček kombinovať s inými bylinkami napríklad s mätou, koreňom valeriánky, semenami rasce a anízu. Kombinovanie je odporúčané v približne rovnakých pomeroch.

Pestujeme v bylinkových záhonoch na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Rumanček má rád ľahkú a dobre priepustnú pôdu. Vysievame na jeseň alebo na jar. Pri minimálnej starostlivosti sa nám odmení voňavými kvetmi kvitnúcimi počas neskorej jari až do októbra